co to je?

Ačkoliv kapela svým názvem v podstatě prezentuje stav totálního nepochopení, jejím pilířem je přesný opak. Téměř všichni členové se navzájem potkali při jamování na folkových festivalech a prostě si padli do oka. Na počátku vzniku kapely bylo právě setkání Ládi Černého a Petra Vratného v létě roku 1999. Na přelomu roku 2000 k sobě přibrali ještě zpěvačku Janu Štěrbovou a na podzim basistu Pavla Škopa, který byl Petrovým spoluhráčem v již jeho předchozí kapele Merliton. Ten z počátku jen hostoval, ale postupně přešel v právoplatného člena. V roce 2000 se tedy kapela dala dohromady a rozkoukávala se.

V roce 2001 byla už ke slyšení na nejednom festivalu a sem tam se objevil nějaký ten drobný úspěch v podobě vítězství na openscénách ( Toulavá písnička - Rumburk, Kutnohorská kocábka ). Na svých cestách za muzikou se uprostřed léta Nedorozumění potkalo s Eliškou Zachariášovou a po pár společně prozpívaných nocích ji vtáhlo mezi sebe. A protože se moc nebránila od podzimu 2001 do konce zimy 2002 vystupovala skupina v pětičlenné sestavě. V tom období si celkem úspěšně zavedla svou stálou scénu v žižkovské hospůdce Muzika a jednou měsíčně zde vystupovala se svým hostem.

Na sklonku zimy 2002 tedy odešla Jana Štěrbová a kapela se tak vrátila opět ke čtyřčlenné sestavě. Ačkoliv se díky tomu již podruhé během půl roku převlékaly písničky do nového kabátu, nic mu to neubralo na silách. V Polabském kole Trampské porty si vysloužil postup do semifinále v Ústí nad Labem. Mimo to téměř nepřetržitě od května do září Hluboké nedorozumění vystupovalo na mnoha festivalech ( Jihočeské zpívání, Folkové prázdniny v Náměšti n. Oslavou, Zahrada, Muzika v Hrádku u Rokycan, Prázdniny v Telči, Kutnohorská kocábka a další... ).

Na jaře 2003 vydala kapela vlastním nákladem své první CD Mandarín, pomeranč a ti druzí, které nabídlo nejen přehled dosavadní hudební tvorby kapely, ale majitelům PC také zpěvník a kroniku kapely. Skupina se opět propracovala do semifinále ústecké Trampské Porty. Poprvé ale zaznamenala také úspěch v rámci konkurzu Zahrady. A tak Hluboké nedorozumění vystupovalo na Slunovratu a v soutěži o Krtky na Zahradě. V létě opět následovalo putování po různých festivalech. Podzim ovšem definitivně odvál dosavadní stálou scénu Muziku. A tak kapela během zimy putovala po různých pražských klubech.

Rok 2004 přinesl zatím Hlubokému nedorozumění dvě druhá místa (Polabské kolo Trampské Porty a Paracountry 2004) a další nominaci na Slunovrat. V té době vychází skupině zpěvník, který kromě písní z uvedeného CD obsahuje už i úplné novinky.

Konec léta 2009 přinesl nejprve nové CD pojménované jednoduše Hluboké nedorozumění a po dlouhých osmi letech také změnu v sestavě, když konec svého působení oznámila Elka. Sama přitom měla jednu představu o své nástupkyni. Ta se shodla i s první myšlenkou Jepťáka a Klokana (Škopy ji neznal), a tak do kapely přistoupila Mária Chrenková. Zároveň začalo HN pořádat nový pořad Pitkovický Folk, který obvykle měl 3-4 účinkující a pak následoval v sále pražské Pitkovické hospody jam session do ranních hodin.

Po několika basových záskocích doplnila v roce 2012 kapelu Eliška Krausová na postu druhé zpěvačky. HN sbory se tak staly ještě údernějšími a živelnějšími. Zároveň Eliška s přehledem vyhrála titul největší kapelní nenažerky. Pořad Pitkovický Folk se postupně změnil na HN Jam. Koncept zůstal stejný, ale kapela se s ním začala stěhovat po různých pražských klubech.

V roce 2016 světlo světa spatřila ochutnávka budoucího dalšího CD. Pod jménem "Příště toho bude víc!" tak HN vydalo pětici písní, která je první studiovou nahrávkou aktuální sestavy HN.

Repertoár HN je převážně z vlastních zdrojů a pohybuje se hlavně od trampu k folku s výlety do dalších hudebních stylů. Na konkrétní styl se nezaměřujeme prvoplánovitě. Vyšlo to z každého z autorů. Autorský tým tvoří celá pánská část kapely. U Ládi více převažují trampské motivy, u Petra zas ty folkové. Pavel je v tomto ohledu nevypočitatelný a nikdy se neví, zda z něj vypadne věc folková, trampská nebo něco, co by se hodilo nejlíp třeba do rocku. Žánrový vývoj HN je tak ovlivněn hlavně tím, kterého autora v dané době nejvíce líbá můza. HN není kapelou, která by udivovala brilantními muzikantskými kousky. Jejím cílem je spíše rozdávat pohodu a písničky, které si člověk může i sám zahrát a zazpívat.

Podrobnosti z jednotlivých akcí lze vysledovat na těchto stránkách v části něco zajímavého?. Pokud by někdo chtěl opravdu vědět, co to je na vlastní kůži, a uspořádat nám koncert, nechť zavolá na tel. 777330852 nebo zamailuje na hluboke.nedorozumeni@centrum.cz .

Budeme se těšit

Hluboké nedorozumění